
2024.05.08. |
„Ez egy nagy család” – ezzel a mondattal jellemezte az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon résztvevő kilátogatókat, kiállítókat, tenyésztőket és szervezőket Antal Gábor, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója a rendezvény értékelésekor.
Harminc évvel ezelőtt Egyed Béla, Újvári Tibor és Fekete Balázs azzal a céllal ültek asztalhoz, hogyaz USA állattenyésztési rendezvényeinek mintájára, Hódmezősvásárhelyen létrehozzanak egy olyan kiállítást, ahol egyidejűleg és egy helyen látható élő show keretében tenyészállat-bírálat, mezőgazdaságigép-repertoárismertető, lovas bemutatók, állati és kézműves termékeket árusítók standjai, iskolai foglalkozások stb.,
mindezt több napon keresztül. Az elképzelés megvalósíttatott, ebbe kapcsolódott be Antal Gábor, aki a rendezvény alapítóinak szellemiségét a mai napig szem előtt tartja és viszi tovább.

Fotó: Csatlós Norbert
– Az Alföldi Állattenyésztési Napok egy ünnep az állattenyésztők számára. Itt mindenki megmérettetheti állatait, miközben a látogatók szebbnél szebb jószágokban gyönyörködhetnek. Úgy is mondhatnám, hogy a kiállítók, látogatók és a szervezők egésze mostanra már egy nagy családot, közösséget alkot, és jó látni, hogy ez a család évről évre bővül, minden évben egyre többen kíváncsiak a rendezvényre. Miként üdvözítő azt is látni, hogyegyre több iskolás és egyetemi hallgató vesz részt az Állattenyésztési Napokon, sőt, egyes intézmények a gyakorlati órát itt is tartják (például a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem hallgatóinak), tudva, hogy itt ténylegesen olyan tenyészállat-felhozatalt láthatnak a diákok, amit egyetlen tankönyv példatára sem képes ennyire szemléletesen ismertetni.
Számomra is külön értéket jelent a rendezvény amellett, hogy rengeteg munkával jár, de ezt feledteti a már említett közösség és összetartozás érzése, a hivatástudat és nem utolsósorban a hagyománytisztelet és -ápolás, hiszen méltán mondhatjuk az Alföldi Állattenyésztési Napokat a magyar állattenyésztés élő hagyományának és ünnepének – mondta Antal Gábor.

Fotó: Csatlós Norbert
És valóban, a Szegedi Tudományegyetemről, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemről, a Debreceni Egyetemről és az Állatorvostudományi Egyetemről is külön buszok hozták a hallgatókat a rendezvényre, valamint idén már Hódmezővásárhelyről külön buszok álltak rendelkezésre az érdeklődők számára a rendezvényre való minél könnyebb kijutást elősegítve.

Fotó: Csatlós Norbert
Évről évre több, idén 500-at is meghaladó kiállítószámmal indult a rendezvény: megközelítőleg 110 Holstein-fríz-, 120 húsmarha és a 70-et is meghaladó juhtenyésztő mérettette meg magát és állatait. Az már az első napon kiderült, hogy a nyitónap látogatószáma megdöntötte a tavalyit, és bár egyelőre még pontos adatok nincsenek, de a rendezvényszervezők várakozásai szerint az idén rekordlátogatottság várható a rendezvény harmadik napjának a végére. Az is évről évre szembetűnő, hogy nyugat-európai szintű standokat állítanak fel a kiállítok – természetesen ez is csak emeli a rendezvény színvonalát, miként az is, hogy:„Az összes agráriumért cselekvő döntéshozó jelenlétét tette idén a rendezvény valamelyik napján, aminek nem lehet más az üzenete, minthogy nemcsak hagyományt, hanem igazán kimagasló szintet képviselő rendezvényt sikerült az elmúlt 31 év során létrehoznunk”
– jegyzete meg a vezérigazgató.

Fotó: Csatlós Norbert
És valóban, a rendezvény immár összetartó közösséggé vált, egy olyan szakmai élő platformmá, ahol az állattenyésztők diskurzusokba bocsátkozhatnak a tenyésztés jelenlegi helyzetéről, az állattenyésztési ágazat állapotáról, szakmai tanácsokat cserélhetnek egymással.
– Mindeközben a jövő generációját is kineveli a kiállítás, hiszen a legkisebbektől a középiskolásokon át az egyetemi hallgatókig valamennyien megismerkedhetnek vagy még inkább belemélyedhetnek az állattenyésztési szakma szépségeibe, ugyanis utánpótlás nélkül az állattartásnak nincs jövője, ezt segíti megalapozni az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok – zárta rendezvény-értékelőjét Antal Gábor.
forrás: magyarmezogazdasag.hu